Cep telefonu konuşurken kararma

Merhaba arkadaşlar Cep telefonlarında konuşurken kulağımıza getirdiğimizde biliyorsunuz ki ekran kararır ve kullağımızdan çektiğimizde ise tekrar aydınlanır ekran görünür hale gelir ama bazı durumlarda ekran telefonu kulağınızdan çektiğiniz halde kararma devam eder. Özellikle Sony Xperia Z ve diğer türlerinde bu sorunla karşılaşılır ve hemen hemen tüm Cep telefonlarında sorun çözümü aynıdır.

Öncelikle Xperia Z modelindeki bu sorunun çözümünü anlatalım. Cep telefonunuzun sağ üst kısmında bir sensör vardır ve bu sensör algılayıcı yani kulağınıza getirdiğinizde ekranı kapatmak için telefonunuza sinyal gönderir fakat çektiğinizde ise tekrar kulağınızdan çektiğinizin bilgisini göndermelidir göndermediği durumlarda ise telefon kapanana kadar kararma devam eder. Bu sorun cihazın sensörünün ya arızalı yada önünün kapalı olması ile alakalıdır özellikle ekran koruyucu kullanıyorsanız sensör bu ekran koruyucudan dolayı algılayamıyor ve o yüzden kulağınızdan çekip çekmediğinizi anlamadığından kararma devam ediyor ekran koruyucusunu çıkardığınız takdirde sorun ortadan kalkmaktadır. Kendi imkanlarınız ile 1 smlik bir alanı keserseniz yani sensörün olduğu kısmı yine aynı şekilde cihazınız sorunsuz çalışacaktır.

Ekranı sökmek yada kesmek istemiyorsanız konuşma sonlanmadan ekranın aydınlanmasını istiyorsanız o an açma kapama tuşuna iki kez basarak çözüme ulaşabilir yada ekranın sensörünü parmağınızla silmeniz yada ışık kaynağına yani güneşe yada lambaya tutmanız yeterlidir. Umarım işinize yaramıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir