Google Play çalıştırmayı durdurdu arızası

Merhaba arkadaşlar günümüzde akıllı telefon kullanmayan yok gibi fakat bu aynı zamanda birçok sorununda başlangıcı oluyor Android telefonlarda genellikle sistemden kaynaklanan birçok arıza ile karşılaşabilirsiniz. Bu sorunlardan bir taneside Google Play hizmetlerinin aniden durma sorunudur. Çoğu zaman bu sorun sistemden kaynaklansada nadirende olsa devre arızası olarak karşımıza çıkmaktadır. Elektronik bir sorun ile karşılaşıldığında pek yapılacak bir şey yoktur telefonunuz garantiliyse garantiye değilse uzman bir cep telefonu tamircisine götürmeniz gereklidir.

Google Play gizmetlerini genelde uygulama indirmek için kullanmaktayız ve bu indirme işlemine geçmeden yada geçtiğinde aniden durma hatası ile karşılaşabilirsiniz. Genel olarak alacağınız arıza Google Play Durdu yada Google Play Çöktü uyarısıdır.

Sistemden kaynaklanan sorun içinde aşağıda belirttiğimiz çözüm yolları sorunlarınızdan kurtulmanızı sağlayabilir.

Çözüm için ilk başta uygulamalarınızı kontrol edin ve gereksiz uygulamaları telefonunuzdan kaldırın zira bu uyarı yada çakışma bir uygulamanın bozuk olmasından’da kaynaklanabilir. Daha sonrasında Verileri ve Önbellek kısmının temizlenmesidir. Uygulamalardaki önbellek ve sıkışmış verilerin silimi için aşağıdaki işlemleri uygulayınız.

 • Cep telefonunuzda Ayarlar‘a giriniz.
 • Uygulamalar sekmesine giriniz.
 • Uygulamalar içinde Google Play kısmını bulunuz.
 • Uygulamayı seçerek Durdurmaya Zorla kısmını seçiniz.
 • Bu alanın alt kısmında Depolama kısmında Verileri Sil – Önbelleği Sil diyerek önbellekteki verilerin silimini sağlayınız.
 • Ve telefonunuzu Aç Kapa yapınız ve kontrol ediniz.

Eğer sorun çözülmediyse Google Play’i güncellemelerini kaldırmanız lazım.

Not : Google Play Store bir sistem gereksinimi olduğu için tamamen kaldırılamazlar sadece devre dışı bırakılabilinir.

Güncelleme kaldırma az önceki girdiğiniz alanda bulunmaktadır yani Uygulamalar kısmında Devre Dışı bırak diye göreceksiniz devre dışı bıraktıktan sonra tekrar açıp kapatın. Tekrar kontrol edin sorun çözülmediyse diğer bir çözüm yolu olan Google Hesap Kaldırıp Tekrar Yükleme adımına geçebilirsiniz bu işlem için aşağıdaki işlemleri takip ediniz.

 • Telefonunuzdan Ayarlar‘a giriniz.
 • Hesaplar kısmına geçiniz.
 • Google‘yi seçiniz.
 • Hesap adınızı seçerek yanındaki sekme var (3 Nokta) ordan hesabı sil diyerek kaldırma işlmeni yapınız.
 • Telefonunuzu kapatıp açın ve daha sonrasında tekrar aynı hesabı yada farklı bir hesabı ekleyiniz.

Büyük bir ihtimalle sorununuz çözülmüştür ama yinede çözülmediyse tüm yedeklerinizi aldıktan sonra cep telefonunuzu fabrika ayarlarına geri dönüş yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir