Klima neden soğutmaz ?

Klimanızın Soğutma Arızaları ve Çözümleri

Klima cihazınız yaz aylarında soğutmama arızası ile karşılaştığınızda hemen arıza olduğunu düşünmeyin öncelikle klimanızın kumandasının modunun yaz moduna ayarlı olup olmadığını kontrol ediniz eğer cihazınızın modu yaz ayarında ve yinede soğutmuyorsa bunun bir kaç sebebi olabilir bu sebeplerden en büyük sorun olarak Klima Gazı’nın kaçak yüzünden kaçmış olmasıdır. Diğer bir ihtimalde gazın etkisini yitirmiş olmasıdır. Her ne kadar gaz çok uzun süre boyunca kullanılacağı söylensede kalite açısından düşük kalitede gazlar kullanıldığında bu tür sorunlar olabilir.

Kaz kaçağının sebebi ise genelde dış ünitedeki boru çatlaması yada dış etkenlerden gelen çarpmalar yüzündendir.Bu kaçak tespit edildikten sonra kaynak yapılarak sorundan kurulabilirsiniz doğal olarak gazın kaçmasından sonra klima kompresöründe gaz olmadığı için gazın tekrar basılması gereklidir.

Bu tür durumlarda klimanızın çok fazla çalıştırmamanızı tavsiye ederiz gazın kaçmasından sonra kompresör gazsız çalışacağı için kompresörün yanmasına neden olabilir.

Gaz kaçağı genelde yerinde tespit edilebilmesine rağmen bazı kaçaklar yerinde tespiti ve tamiri yapılamayabilir bu gibi durumlarda servis cihazın ünitesini söküp atölyeye alabilir tamir azot sayesinde kaçağın tespitinden sonra kaynakla giderilir.

Diğer bir sorun ise klimanın ntc sensörünün arızalanmış olma ihtimalidir  bu parça arıza yaptığında ortam sıcaklığını okuyamayacağı için ısıtma yada soğutma yapmayabilir bu parça genelde iç ünitede evapratörün hemen üzerinde olan küçük bir parçadır çok pahalı olmayan bu parça değişiminden sonra cihaz normal çalışmasına devam edebilir.

En son olarak elektronik kartından kaynaklabileceğini söyleyebiliriz bu tür bir arıza ile karşılaştığında kartın tamirini yaptırmanız yada değiştirmeniz gereklidir.

Umarım bu bilgiler işinize yaramıştır aklınıza takılan bir soru yada eklemek istediğiniz birşey varsa bize aşağıdaki yorum kısmından yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir