Klimadan dınn sesi geliyor

Klima Dış Ünitesinden Dınn Diye Ses Geliyor 

Klimanızın dış ünitesinden bu şekilde bir ses geliyorsa Kompresör kalkış yapamıyor anlamına gelmektedir doğal olarakda klimanız ne sıcak nede soğuk hava vermez. Bu sorun hemen hemen tüm klima kullanıcılarının başına gelebilecek bir proplemdir. Böyle bir sorun ile karşılaştığınızda klimanızı çalıştırmayınız. Bu şekilde çalışması olası şase ve kompresör yanmaları sorunu oluşması yüksektir.

Arızanın kaynağı için tahmin edebileceğimiz arızalar hemen aşağıda bulunmaktadır.

  • Kondansitör (Kapasitör) şişmiş yada bozulmuş olabilir.
  • Dış üniteye giden kablolarda yada dış ünite kablo panosunda bir bağlantı hatası yada oksitlenme olmuş olabilir.
  • Kompresörünüz devre dışı yani kullanılmayacak hale gelmiş olabilir.

Klima Kapasitörü Arızası

Kapasitör bir bakıma ilk enerjiyi veren parça olarak düşünebilirsiniz klimanız bu parça sayesinde kalkış yapmakta ve çalışmaktadır bu parça arıza yaptığında klimanızdan “dınn” şeklinde ara ara ses gelebilir.Parçanın değişimi kolaydır fakat dikkat edilmesi gereken aynı değerlerde kapasitör kullanılmasıdır. Kapasitör fiyatları 40 Tl ile 60 Tl arasında değişmektedir.

Dış Ünite  Kablo Bağlantıları 

Dış üniteye giden veya dış ünite panosundaki bağlantıda hata yapılmış şase olmuş yada oksit yapma ihtimali vardır  dış ünitenin elektrik ile ilişiği kesilerek oksitten arındırıldıktan sonra sorun devam ediyormu etmiyormu kontrol edilir.

Kompresörün Arızalanması

Tamiri malesef bulunmamaktadır yenisi ile değişmesi gerekebilir maliyet olarak 250 Tlden Başlayıp BTU’suna göre 1200 Tl’ye kadar çıkmaktadır. Uzman bir servisin değişim işlemini yapması şarttır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir