Kombi petekleri neden ısınmaz ?

Kombi petekleri neden ısınmaz ?

Kombiler kış aylarındaki en büyük kurtarıcılardan biri olması dolayısıyla evlerimiz için büyük önem taşımaktadır. Kombiler ile alakalı sık karşılaşılan sorunlardan biri de kombi petekleri neden ısıtmaz, kombi petekleri ısıtmıyor, sıcak su akıyor petekler ısınmıyor, kombi musluk suyunu ısıtıyor petekler ısınmıyor, demir döküm kombi petekleri ısıtmıyor, kombi suyu ısıtıyor petekleri ısıtmıyor, kombi çalışıyor petekler ısınmıyor, kombi peteklere sıcak su vermiyor, kombide bazı petekler ısınmıyor, baymak kombi petekler ısıtmıyor. kombi petekleri neden ısınmaz, kombi peteklerinin ısınması için ne yapılmalıdır, peteklerin ısınması için yapılması gerekenler gibi bir çok sorunun cevabını yazımızın devamında cevaplıyor ve çözümlerini sunuyor olacağız. Masrafsız ücret vermeden petek sorunlarını çözebilmek için yazımızın devamını dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.


KOMBİ PETEKLERİ NEDEN ISITMIYOR ?

vaillant kombi petekler ısınmıyor, baymak kombi petekler ısınmıyor, eca kombi petekler ısınmıyor, bosch kombi petekler ısınmıyor, demirdöküm kombi petekler ısınmıyor, ariston kombipetekler ısınmıyor, buderus kombi petekler ısınmıyor, viessmann kombipetekler ısınmıyor, alarko kombi petekler ısınmıyor, airfel kombi petekler ısınmıyor, arçelik kombi petekler ısınmıyor, ferroli kombi petekler ısınmıyor, immergas kombi petekler ısınmıyor,, daylux kombi petekler ısınmıyor, protherm kombi petekler ısınmıyor, beko kombi petekler ısıtmıyor, daikin kombi petekler ısıtmıyor ve maktek kombi petekler ısıtmıyor gibi bir çok markanın peteklerinin ısıtmamasının sebeplerini ve çözümlerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Sitemizin amacı sizlere cebinizden herhangi bir ücret ödemeden evde çözebileceğiniz yöntemlerle problemleri çözüme kavuşturmaktadır. Bu nedenle kombi arızaları ile alakalı tüm problemleri siteme detaylıca eklemeye çalışıyor ve sizlere sunmaya çalışıyorum. Kombilerle yada diğer cihazlarla alakalı tüm problemler için her daim sitemizi ziyaret edebilir, evde yapacağınız küçük dokunuşlarla problemi kendiniz çözebilir ve arızalı cihazlarınızı kolaylıkla kullanmaya devam edebilirsiniz. Şimdi gelelim Kombinin petekleri ısıtmaması nedenleri ve çözümlerine…


PETEKLER NEDEN ISINMAZ ?

Evde yada iş yerinde kullanılan kombilerle alakalı en büyük problemlerden biri peteklerin ısınmaması yada peteklerin az ısınması sorunudur. Bir çok kombi kullanıcısı bu problemden dolayı kombilerinden şikayetçidir. Bu tür problemleri herhangi bir ücret ödemeden evde yapacağınız bir kaç dokunuşlarla da çözmek mümkündür. Zira kombi servis sağlayıcılarının en ufak bir problem de yüksek miktarlarda aldıkları ücretler herkesin en az bir defa yaşadığı trajikomik olaylardan biridir.

İlk olarak peteklerin çalışabilmesi için kombinin kış konumunda açık olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Kış konumu nedir diye soracak olursanız; kombinin üzerinde bulunan petek işaretinin olduğu düğmenin saat konumuna çevrilmesi ve 40 dereceden az olmaması gereken bir durumdur. Gerekli kontrolleri yaparken ilk yapmanız gereken yöntem bu olmalıdır. Bu işlem sonrasında petekler yavaş yavaş ısınmaya başlayacaktır. Peteklerin ısısını ölçebilmek için 20 dakika yarım saat arası beklenmelidir.


SICAK SU AKIYOR, PETEKLER ISINMIYOR NEDEN ?

Kombinin kış konumunu açtınız ve kombi çalışmaya başlamadıysa, cihazda bir sorun olabilir. İlk olarak bakmanız gereken kısım su basıncının 1,5 bar olup olmadığıdır. Su basıncı söylediğimizin altında yada üstünde ise lütfen su basınç seviyesini 1,5 bar konumuna getiriniz. Aksi taktirde su basıncı yüksek yada düşük olursa peteklerden verim alamazsınız. Bunun sonucunda da kombi genel olarak işlevini yitirecek ve doğru şekilde çalışmayacaktır. Su basınç seviyesi 1,5 bar üstünde ise yapmanız gereken tek şey peteklerin yan tarafında bulunan bölümden su seviyesi 1,5 Bar olana kadar su tahliye etmektir. Bu işlemlerden sonra yapmanız gereken tek şey kombi üzerinde bulunan reset tuşuna basmak olacaktır.

KOMBİ PETEKLERİ ISITMIYOR

Kombinin petekleri ısıtmamasının diğer bir nedeni ise kombi gaz vanalarının kapalı olması olabilir. Gaz vanalarının açık olduğuna emin olmak gerekir. Fakat gaz vanaları da açık ise ve hala problem yaşıyorsanız cihaz göstergesinde arzı kodları belirecektir. Bu ikazların nedenlerini ve çözümlerini sitemiz de eklenen kombi arıza kodlarından öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda cihazınızın kullanma kılavuzların da da bu arızılarının nedenleri ve çözümleri belirtilmektedir. Kullanma kılavuzlarınız var ise gerekli bilgiyi bu kılavuzlardan da alabilirsiniz.

Kombi çalışıyor petekler ısıtmıyor ise yada kombi suyu ısıtıyor petekleri ısıtmıyor ise kombi cihazınızın altında bulunan kalorifer dönüş vanasının üzerinde bulunan kir ve pislik tutucusu tıkanmış olabilir. Kombi filtre sorunu ile alakalı yazdığım diğer yazıyı okuyabilir, daha detaylı bir şekilde buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.  Bu filtrenin kir ve pas dolması sonucu yeterli verimlilik sağlanmayacak ve kombinizden bu nedenle hem verim alamayacaksınız hemde zamanla kombi ses yapmaya başlayacaktır. Elinizden geliyor ise bu filtreleri kendiniz temizleyebilir yada herhangi bir servise temizletebilirsiniz.

Kombi petekleri ısıtmıyor sorununda diğer bakılması gereken yer ise tesisatların vanalarıdır. Petek vanalarını saat yönüne ters olacak şekilde çevirerek açık olduğuna emin olabilirsiniz. Kombi çalışır durumda, gaz geliyor, basınç normal durumda, petek vanaları açık konumda fakat hala petekler ısınmıyor ise sorunun tesisat vanalarından kaynaklanması yada teknik bir arıza olması yüksek bir ihtimaldir.


KOMBİ ÇALIŞIYOR, PETEKLER ISINMIYOR NEDEN ?

Bu evrede yapmanız gereken tek şey iş yeri vergi levhası bulunan, yaptığı işlem sonrasında fatura kesebilecek servis sağlayıcılarla irtibat kurmanızı öneririm. Zira günümüzde  ne yazık ki korsan yada seyyar bir çok teknik servis bulunmaktadır. Ve tamir işleminin faturasız ve vergi levhasız ne olduğu, kim olduğu belirsiz bir yerden destek almanız sonucunda büyük pişmanlıklar yaşayabilirsiniz. Bu hem cebinize hemde yaptırdığınız işlemin sağlıksız ve gereksiz bir uygulama ile sonlanmasına neden olabilir.

PETEKLERİN ALTI ISINMIYOR, PETEKLERİN ÜSTÜ ISINMIYOR NEDEN ?

Bir çok teknik servis Google dediğimiz arama motorlarına para karşılığı reklam vererek en üst sıralarda ve sizin en çok aradığınız kelimelerde ön sıralarda yer aldığını görüyoruz. Bu sitelerin yarısından çoğu korsan ve seyyar teknik servislerden oluşmaktadır. Bu tür yerlerden destek almanız ise yukarıda söylediğim sebeplerle sizleri olumsuz sonuçlara sürükleyecektir. Bunu önlemek için yapmanız gerekenleri belirttim, ayrıca bu siteler arasından işini doğru ve sağlıklı bir şekilde yapanlarda mutlaka vardır. Bunu anlayabilmek içinde yukarıda belirttiğim gibi çağırdığınız yetkili servisin Vergi levhası ve işlem sonrasında fatura kesmesi gibi önemli detaylara dikkat etmenizdir.


KOMBİ SUYU ISITIYOR, PETEKLERİ ISITMIYOR 

En önemlisi aynı sorunu tekrar tekrar yaşamanıza neden olacak sonuçlar ortaya çıkarabilir. Faturalı işlem yaptığınız her evrede itiraz yada şikayet oluşturma şansınız daha yüksek olacak, herhangi bir sorunda teknik servisi tekrar çağırma şansını sizlere sunacaktır. Bu nedenle belirttiğim noktalar sizler için oldukça önemlidir.


Kombi petekleri ısıtmıyor ile alakalı benim sizlere verebileceğim bilgiler bu kadardı. Sizler de aynı sorunu yaşadıysanız ve çözüm bulamadıysanız, yada yazımız sayesinde çözüme ulaştıysanız, farklı çözüm önerileriniz var ise, kombi ile alakalı başka problem yaşıyorsanız yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı ve düşüncelerinizi bize aktarmayı unutmayın. Unutmayın ” Bilgi paylaşıldıkça çoğalır.”
Tüm Kombi arızaları için Buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir