Kombi ses yapıyor

Kış aylarının en çok kullanılan cihazlarından biri olan kombilerin fazla kullanımı sonucu ortaya çıkan bazı kombi arızaları meydana gelir. Kombi arızası olarak sık karşılaşılan durumlardan biri de kombi çalışırken kombi ses yapıyor, kombiden ses geliyor, kombiden neden ses gelir, kombi ateşleme yaparken ses çıkarıyor, kombi ses çıkarıyor, kombiden tık tık ses gelmesi, kombiden çıt çıt ses gelmesi, kombiden pat pat ses gelmesi, kombiden su sesi gelmesi, kombi yüksek ses çıkarıyor, kombiden tak tak ses gelmesi, kombi sıcak su borusundan ses gelmesi, kombiden su sesi gelmesi ve kombinin sesli çalışması gibi sorularının yanıtlarını sizler için cevaplıyor olacağız. Sizler de kombi de ses sorunu yaşayan ve çözüm arayanlardansanız doğru yerdesiniz. İşte kombinin ses yapmasının nedenleri ve evde uygulayabileceğiniz çözümler.

KOMBİ ÇALIŞIRKEN SES ÇIKARIYOR, NEDEN?

  • Gaz tahliye fan motoru sorunu
  • Gaz valf
  • Çek valf
  • Kombi Kapakları
  • Tozlu ve kirli filtre
  • Kombi bakımının yapılmaması

Kombiler sessiz çalışma sistemine sahip ve tüketicisine sessiz konforu yaşatan cihazların başında yer alıyor. Kombiniz çalışırken rahatsız edilmeyecek seviyede çıkan ses normal bir durumdur. Her kombi çalışırken belli bir seviyede rahatsız etmeyecek şekilde ses çıkarmaktadır. Lakin kombi çalışıyorken sizi rahatsız edecek düzeyde ve normalden fazla ses çıkarıyorsa bu kombiniz de bir problemin yada kombi parçalarının problemli ve de hasarlı bir parçanın olduğunun sinyalini vermektedir. En çok sorulan sorulardan biri de kombi ateşleme yaparken ses çıkarıyor arızasıdır. Kombi ateşleme yaparken normal düzeyde bir ses seviyesinde çalışmaktadır. Fakat kombi ateşleme sırasında çıkan ses sizi rahatsız edecek duruma getiriyorsa cihazda mutlaka bir problem var demektir.

Kombinin ses yapmasının nedenleri?

Kombi ses yapıyor ise en büyük nedeni kombi atık gaz tahliye fan motoru ile alakalıdır. Kombi ses sorunlarında ilk olarak bakılması gereken kısım bu kısımdır. Bunlar dışında kombinin ses yapmasına neden olan pompa motoru, gaz valfi, çek valf ve kombi kapakları cihazın ses yapmasındaki sebeplerden biri olabilir. Aynı zamanda kombi içerisinde bulunan filtrelerin kir pas yada kireç yüzünden tabaka şeklinde oluşan tortularda kombinin ses yapmasında büyük bir etkendir. Kombiden ses geliyor ise ilk olarak kendi çabalarınız ile evde bir kaç işlemde bulunabilirsiniz. Öncelikle kombinin ses yapmasında etkili olan noktaları incelemeniz ve birazdan yazacağım tüm tekniklere doğru bir şekilde uymanız gerekmektedir. Sonrasında ise kombiden gelen sesin nereden kaynaklandığını bulmuş ve evde çözebileceğiniz gibi bir problem ise çözüme kavuşturmanız oldukça basit yöntemlerle sağlanacaktır.

Kombi ses yapıyorsa ne yapılmalıdır?

Öncelikle kombi içindeki fan motoru bölümünü açmanız gerekecektir. Kombide ki fan motoru bölümünü bulduktan sonra fan bölümünü iyice temizleyip bakım yapmanız sonucunda ses buradan kaynaklı ise büyük ölçüde sesin azaldığını göreceksinizdir. Fakat bu işlemi yaptığınız halde kombi gürültülü çalışıyor ve ses çıkarmaya devam ediyor ise güvenilir bir servis sağlayıcısı tarafından değişimi yada tamiri gerekmektedir. Kombi filtreleri ile alakalı bir bilgiye sahipseniz ki bir çok kombi ses problemi yukarıda da belirttiğim gibi filtrelerde kir pas ve tortulardan oluşmuş tabakaların bu filtre etrafında çoğalması ile kombiden ses gelme sorununu yaratmış olabilir. Bu filtreleri bulup güzelce temizledikten yada ilgili filtreyi değiştirdikten sonra da ses problemini çözmüş olursunuz. Kombi fanı ses yapıyor ise mutlaka fanı güzelce temizlemeniz gerekir.

Kombi sesli çalışıyor ise ve sorunu pompa, gaz armatürü ve diğer parçalarda ise temizlemeyle düzelme ihtimali olmayacağından tamiri yada değişimi gerekmektedir. Aynı şekilde fan motorunun olduğu bölümde bulunan devir daim motorunun ses çıkarma sorunu da ancak bu parçanın değişimi ile çözümlenebilir. Buradaki en önemli etken ise kombiden gelen sesin nereden ve nasıl olduğunu doğru bir şekilde belirlemek ve işlemleri sırasıyla ona göre yapmaktır.

Kombi neden ses yapar?

vaillant kombi ses yapıyor, baymak kombi ses yapıyor, eca kombi ses yapıyor, bosch kombi ses yapıyor, demirdöküm kombi ses yapıyor, ariston kombi ses yapıyor, buderus kombi ses yapıyor, viessmann kombi ses yapıyor, alarko kombi ses yapıyor, airfel kombi ses yapıyor, arçelik kombi ses yapıyor, ferroli kombi ses yapıyor, immergas kombi ses yapıyor,, daylux kombi ses yapıyor, protherm kombi ses yapıyor, beko kombi ses yapıyor, daikin kombi ses yapıyor ve maktek kombi ses yapıyor gibi bütün kombi markalarının ses arızalarının nedenlerini ve çözümlerini burada bulabilirsiniz.

Bu evrede yapmanız gereken tek şey iş yeri vergi levhası bulunan, yaptığı işlem sonrasında fatura kesebilecek servis sağlayıcılarla irtibat kurmanızı öneririm. Zira günümüzde  ne yazık ki korsan yada seyyar bir çok teknik servis bulunmaktadır. Ve tamir işleminin faturasız ve vergi levhasız ne olduğu, kim olduğu belirsiz bir yerden destek almanız sonucunda büyük pişmanlıklar yaşayabilirsiniz. Bu hem cebinize hemde yaptırdığınız işlemin sağlıksız ve gereksiz bir uygulama ile sonlanmasına neden olabilir.

En önemlisi aynı sorunu tekrar tekrar yaşamanıza neden olacak sonuçlar ortaya çıkarabilir. Faturalı işlem yaptığınız her evrede itiraz yada şikayet oluşturma şansınız daha yüksek olacak, herhangi bir sorunda teknik servisi tekrar çağırma şansını sizlere sunacaktır. Bu nedenle belirttiğim noktalar sizler için oldukça önemlidir.

Kombiden ses gelmesi ile alakalı benim sizlere verebileceğim bilgiler bu kadardı. Sizler de aynı sorunu yaşadıysanız ve çözüm bulamadıysanız, yada yazımız sayesinde çözüme ulaştıysanız, farklı çözüm önerileriniz var ise, kombi ile alakalı başka problem yaşıyorsanız yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı ve düşüncelerinizi bize aktarmayı unutmayın. Unutmayın ” Bilgi paylaşıldıkça çoğalır.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir